Forum e-polish.eu for teachers
Znajdź odpowiedzi na pytania związane z korzystaniem z e-polish.eu

Tworzenie własnych ćwiczeń w portalu e-polish.eu

dorota_h2
2014-02-10
00:00
Tworzenie własnych ćwiczeń w portalu e-polish.eu
Jak się dodaje sie obrazki? Czy można zmieniać format zdjęcia?

Dorota
tomek
tomek
2014-02-11
00:00
Dodawanie obrazków jest możliwe w „ćwiczeniach otwartych” oraz typu „duży obrazek” (ten drugi rodzaj jest inaczej wyświetlany u studenta – na całym ekranie, więc zwykle stosujemy go gdy chcemy pokazać pewne zestawienie, tabelę, albo po prostu materiał do wypowiedzi na temat obrazka). Należy wybrać radio button „obrazek”, pojawi się wtedy przycisk do wybrania obrazka - tj otwiera się okienko, w którym możemy przeglądać zawartość dysków i wybrać obrazek, który ma się pojawić w ćwiczeniu. Dopuszczalne są pliki typu jpg, png oraz gif. Rozmiarów pliku nie można zmniejszać, w przypadku zbyt dużego pliku zostanie on przeskalowany lub jeśli rozmiar w MB jest zbyt duży to pojawi się informacja, że plik jest zbyt duży.
malgole
2014-02-11
00:00
Czy możliwe jest w ćwiczeniu tego typu (tekst z uzupełnianiem luk) podawanie słów do uzupełnienia w formie podstawowej (a nie już odmienionych)?

Gosia
tomek
tomek
2014-02-11
00:00
Tego rodzaju ćwiczenia są dostępne w portalu, natomiast lektor nie ma możliwości stworzenia tego typu ćwiczenia. Jest zresztą sporo rodzajów innych ćwiczeń, których lektor samodzielnie nie może stworzyć. Ale to jest kwestia czasu, będziemy stopniowo udostępniać lektorom nowe interface’y do tworzenia innych przydatnych rodzajów ćwiczeń.
ola_ganiecz
2014-02-13
00:00
Panie Tomku, czy można połączyć w jednym pliku pdf różne ćwiczenia z różnych stworzonych przez siebie folderów ćwiczeń?

Dziękuje za odpowiedź Ola
tomek
tomek
2014-02-13
00:00
Naturalnie Pani Olu. W tym celu należy stworzyć lekcję – czyli zbiór ćwiczeń i materiałów (własnych i tych „portalowych” – wyszukiwanych wg dowolnych kryteriów). W lekcji można dowolnie łączyć ćwiczenia i porządkować je w logicznej kolejności. Lekcje tworzymy w zakładce: Lekcje, ćwiczenia, nagrania…> Nowa lekcja. Można także lekcję utworzyć w momencie, gdy wyszukujemy ćwiczenie i zamiast wybierać „wygeneruj plik pdf” wybrać „dodaj do lekcji”, a następnie albo wybrać nazwę już istniejącej lekcji, albo też wpisać nazwę lekcji, która ma być stworzona.

Pozdrawiam,
Tomasz Stempek
dorisher
2014-02-15
00:00
Uczestniczyłam w prowadzonym przez Pana webinarium, które uważam, że było bardzo interesujące i praktyczne. Niestety nie zrozumiałem jednej rzeczy, więc proszę o wyjaśnienie: czy możliwe jest nagrywanie własnych tekstów i stwarzanie ćwiczeń audio?

Dziękuję
Dorota
tomek
tomek
2014-02-17
00:00
Cieszę się, że webinarium uważa Pani za interesujące.
Własnych nagrań w chwili obecnej nie można dodawać do tworzonych przez siebie ćwiczeń. Można natomiast tworzyć ćwiczenia na bazie nagrań dostępnych w portalu e-polish.eu. Jest ich aktualnie ponad 8 godzin – czyli bardzo duży materiał.

Tomasz Stempek
paula_k
2014-02-18
00:00
Czy możliwe jest zmienianie kolejności ukazywania się ćwiczeń w naszej lekcji?
tomek
tomek
2014-02-18
00:00
Oczywiście. Gdy edytujemy lekcję, to z prawej strony pojawiają się zielone strzałki, skierowane do góry i w dół. Klikając na strzałki możemy dowolnie przesuwać dany element lekcji w górę lub w dół.
aidzik
2014-02-18
00:00
Rozumiem, że pierwsza linia od razu wyświetla się jako przykład?
tomek
tomek
2014-02-18
00:00
Tak, tak są standardowo ustawione wszystkie ćwiczenia w portalu oraz ćwiczenia tworzone przez lektorów. Dzięki temu student ma przykład jak należy rozwiązać dane ćwiczenie.
bujanow_t
2014-02-19
00:00
Czy tworząc swoje ćwiczenia trzeba zaznaczać kategorie?
tomek
tomek
2014-02-19
00:00
Nie, nie ma takiej potrzeby. Kategorie mają być tylko pomocą w utrzymaniu porządku w swoich materiałach. Kategoria, to coś takiego jak foldery na dysku w komputerze – można wszystko trzymać na pulpicie, ale przy dużej ilości plików ciężko jest cokolwiek wtedy znaleźć. Tak samo można swoim ćwiczeniom nie nadawać kategorii, ale wtedy przy dużej ilości ćwiczeń łatwo się pogubić. Oczywiście w każdym momencie można uporządkować istniejące już ćwiczenia i nadać im lub zmienić kategorie.
ola_ganiecz
2014-02-20
00:00
Jak funkcjonuje opcja "udostepnij cwiczenie innym"?
tomek
tomek
2014-02-21
00:00
Jeśli lektor chce, aby stworzone przez niego ćwiczenie mogło być widoczne i wykorzystywane przez innych lektorów, to może zaznaczyć opcję „udostępnij ćwiczenie innym”. Powinien przy tym zaproponować także kategorie, w ramach których dane ćwiczenie ma się pojawiać w wyszukiwarce. W momencie otrzymania takiego zgłoszenia zespół e-polish.eu ocenia czy dane ćwiczenie spełnia standardy nałożone na materiały, które udostępniamy w portalu – w szczególności musi być poprawne merytorycznie i wnosić coś nowego względem istniejących już ćwiczeń. Jeśli ćwiczenie zostanie pozytywnie ocenione, nanosimy ewentualne drobne poprawki, sprawdzamy czy kategorie zostały dobrze zaproponowane i udostępniamy go innym lektorom.
Od tego momentu lektor – autor ćwiczenia - nie może go ani modyfikować ani usunąć, przekazuje również (zgodnie z regulaminem) wszelkie prawa majątkowe właścicielowi portalu e-polish.eu. Natomiast ćwiczenie jest podpisane jego imieniem i nazwiskiem, które są widoczne dla wszystkich nauczycieli i studentów korzystających z niego.
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.