Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Nauka pisania rozprawek

jotka7
2015-12-20
13:42
Nauka pisania rozprawek
Witam!
Będę wdzięczna jak ktoś z Państwa podzieli się doświadczeniem nauczenia obcokrajowca pisania szkolnych rozprawek czy wypracowań. Obecnie nauczam osoby z Azji. Można powiedzieć, że są na poziomie A2. Jednak mimo wielu godzin języka polskiego mają problemy z tworzeniem całych, poprawnych zdań.Trudno im samodzielnie stworzyć dłuższe opowiadanie. Możecie Państwo polecić jakieś praktyczne ćwiczenia? Ewentualnie proszę o wskazanie książki, która pomoże cudzoziemcom opanować tę trudną sztukę pisania po polsku dłuższych wypowiedzi. Będę wdzięczna za pomoc.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, porady, metody, pomysły.
Joanna.
istempek
istempek
2017-02-17
12:48
Dzień dobry, Pani Joanno!
Istnieje kilka książek do nauki pisania ("Pisać jak z nut" pani Lipińskiej czy "Oswoić tekst"), ale faktycznie są na wyższe poziomy B2, C1. Rozumiem, że Pani uczniowie jeszcze muszą na nie poczekać. Wydaje mi się, że najważniejsze jest zadawanie krótkich, prostych tekstów z lekcji na lekcję - nie rozprawek i wypracowań, ale tekścików mających związek z przerabianym materiałem. Na tym poziomie powinni przede wszystkim opisywać rzeczy im znane - rodzinę, wygląd i charakter osób, mieszkanie, swój dzień, plany na przyszłość, miniony weekend, powinni relacjonować to, co robili, co im się zdarzyło. Opisywać sytuacje dnia codziennego oraz tworzyć dialogi dotyczące podstawowych sytuacji. Pisanie to umiejętność, którą kształcimy stopniowo - najpierw niech będą to 3 zdania, ale dobrze napisane, potem dopiero dłuższe wypowiedzi. Mogą opisywać przedmioty, fotografie, wymyślać abstrakcyjne historie, ale ważne żeby temat ich nie przerastał i był powiązany z przerabianą leksyką. Ja staram się od pierwszych dni kursu prosić o pisanie króciutkich dialogów czy opisów, wtedy jest im łatwiej - nie boją się pisania. Potem się zaczynają rozpisywać i wtedy my mamy inny problem - sprawdzanie prac domowych zjada nam coraz więcej naszego czasu :)

Z pozdrowieniami
Iwona
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.
×
We are available online

Due to the COVID-19 pandemic, GLOSSA office will be closed until further notice. All Polish courses will run in online mode via e-polish.eu platform.

Our advisors will be at your service via e-mail or phone (bookstore +48 500 75 24 47 or +48 503 453 200, Polish courses +48 690 599 520, e-polish.eu +48 505 356 332 or + 48 506 058 480) Monday to Friday, from 8:30 am to 4:30 pm. 

We apologize for any inconvenience and thank you for understanding.