Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Podsumowanie webinarium "Dwaj, dwie..."

istempek
istempek
2024-12-13
12:38
Podsumowanie webinarium "Dwaj, dwie..."
Szanowni Państwo,
serdecznie dziękuję wszystkim za tak liczny i bardzo aktywny udział w bezpłatnych warsztatach „Dwaj, dwie, dwóch, dwoje... Liczebnikowy zawrót głowy”. Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa pozostawione na czacie i te przesłane w ankietach 😊, dziękuję też za Państwa komentarze, sugestie i… pomysły na kolejne spotkania.
Zgodnie z obietnicą odpowiadam na Państwa pytania na naszym forum.
Ad. 1 Omawiane zagadnienia oraz pomysły na gry i zadania językowe dotyczyły – tak jak sugerował tytuł „Dwaj, dwóch…” – poziomu od A2 w górę (Pamiętajmy, że mianownik liczby mnogiej w rodzaju męskoosobowym pojawia się dopiero na tymże poziomie).
Ad. 2
Tu pozwolę sobie zacytować pytanie:
„Jak wyjaśnić, kiedy używamy formy: ,,dwaj/trzej/czterej mężczyźni", a kiedy stosujemy formę ,,dwóch/trzech/czterech mężczyzn" i po co uczyć się obu, jeśli uczeń nie podchodzi do egzaminu certyfikatowego.
Rozumiem, że pytanie dotyczy tego, w jakich sytuacjach używać form:
„Dwóch panów jest na spotkaniu.” vs. „Dwaj panowie są na spotkaniu.”
Przede wszystkim warto uświadomić kursantom, że obie formy są równoprawne oraz nadmienić, że zdecydowanie częściej usłyszą tę pierwszą. Upewnijmy ich, że mogą spokojnie używać tylko tej dobrze sobie znanej formy „dwóch, trzech…” (dobrze znanej, gdyż leksykalnie pojawia się ona na pierwszym etapie nauki przy prezentacji rodziny zarówno w podręcznikach, jak i w wypowiedziach poszczególnych uczniów). Natomiast nie rezygnowałabym z liczebników „dwaj, trzej, czterej” – to tylko trzy słowa do zapamiętania, w dodatku ich rekcja jest zgodna z logiką: Dwaj mężczyźni są… (mianownik l. mnogiej i czasownik w liczbie mnogiej) 😊 Formy „dwaj, trzej, czterej” niejednokrotnie pojawiają się w nagłówkach czy wypowiedziach oficjalnych. Dlatego właśnie umieściłyśmy ją w tytule lekcji oraz w tabelce mianownika liczby mnogiej – to wystarczy, by ją zapamiętali.
AD.3
Czym są okulary? Jakie są okulary? Do czego służą okulary? – „Okulary” to rzeczownik należący do grupy pluralia tantum, czyli rzeczowników posiadających jedynie liczbę mnogą – a zatem stojący przy nich czasownik zawsze będzie w liczbie mnogiej. Możemy mieć parę okularów albo dwie czy trzy pary okularów.

Wszystkim, którzy żałowali, że nie przedstawiłam tabelek z formami liczebników, przypominam, że czas webinarium był ograniczony. Postawiłam więc na zaprezentowanie pomysłów na zadania i gry automatyzujące użycie poszczególnych liczebników czy też zadania
komunikacyjne oparte na liczebnikach. Tabelki można bowiem znaleźć w każdej książce, a przykładów aktywności - już niestety nie 😊
Pozdrawiam ciepło wszystkich Uczestników webinarium. Mam nadzieję, że niedługo znów się spotkamy. Proszę śledzić naszą stronę ze szkoleniami https://sklep.e-polish.eu/szkolenia
Do zobaczenia!
Iwona Stempek
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.