Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Praca z podręcznikiem

raschod
2022-04-09
15:07
Praca z podręcznikiem
Dzień dobry!
Przeprowadziłam 1. lekcję "Pierwszy dzień w szkole". Na ile minut jest ona przeznaczona ?
Zdążyłam zrobić tylko część A i rozpocząć B. Czy to w porządku?
Na ile godzin rozpisany jest cały podręcznik?

Potrzebuję zaplanować kurs na 70 godzin.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka
istempek
istempek
2022-04-11
08:37
Dzień dobry,
jeśli miała Pani 45 minut lekcji, to w porządku. Lekcja jest przeznaczona na minimum 4 godziny lekcyjne. Całość książki jest przeznaczona na 120 godzin. Oczywiście można coś ciąć, pomijać, ale ważne, żeby nie okaleczyć szkieletu gramatycznego, bo wtedy język nie będział miał podstawy. Poziom A1 kończy się na 20 lekcji, jeśli chodzi o gramatykę. Natomiast leksyka w podręczniku jest o wiele bardziej rozwinięta - to znaczy, że dochodząc do tego momentu uczniowie powinni już mieć pokaźny zasób słów i konstrukcji, który pomoże im się porozumiewać na podstawowym poziomie.
Życzę powodzenia!
Iwona
raschod
2022-04-13
17:49
Dzień dobry,
bardzo dziękuję za odpowiedź. :) Uff... Cieszę się, że jedna lekcja to minimum 4 godziny. :) To znaczy, że wszystko w porządku. Zgadza się idealnie.
Teraz trudność sprawi mi zapewne wybór zagadnień na 70 godzin (na tyle zaplanowano kurs). To duża różnica w stosunku do 120 godzin. Czy mają Panie jakieś konkretne wskazówki, odnośnie tego , co można ewentualnie pominąć?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Agnieszka
istempek
istempek
2022-04-13
18:23
Pani Agnieszko,
na początku ciężko ciąć - bo szkielet gramatyczny się rozsypie. Ale na pewno można obciąć trochę leksyki przy jedzeniu w lekcji 08 i 09, a dla odmiany ćwiczyć biernik i mianownik liczby mnogiej na innym słownictwie. Z doświadczenia wiem, że lepiej zrobić mniej, ale z głową i dać dobrą podstawę rozgadać, wprowadzić w język - niż przegalopować przez materiał i zostawić uczniów z chaosem w głowie. Jeśli oni mają podręczniki, to potem mogą sami kontunuować, ponieważ mają dostęp do wersji elektronicznej książki, gdzie mają komentarze gramatyczne, tłumaczenia każdego słowa i zwrotu, i mogą sprawdzać odpowiedzi do ćwiczeń. Drugi pomysł to zadawanie pewnych partii do samodzielnego przepracowania na platformie i potem trening i komunikacja na zajęciach. Tak też pracowaliśmy, ale ze zmotywowanymi osobami.
Będę trzymać kciuki!
raschod
2022-04-19
10:10
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki.
Pozdrawiam ciepło
Agnieszka
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.