Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Interesujące gry / ćwiczenia zapoznawcze

indraa
2015-09-06
13:52
Interesujące gry / ćwiczenia zapoznawcze
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy!
Czy macie swoje sprawdzone pomysły na pierwsze zajęcia z nową grupą? Chodzi mi o część zapoznawczą i o coś bardziej oryginalnego niż "a teraz proszę się przedstawić". Czy stosujecie jakieś gry lub ćwiczenia integrująco-zapoznawcze zanim przejdziecie do właściwej części lekcji?
istempek
istempek
2016-02-16
20:07
Dzień dobry,

nie odpowiadałam Pani od razu, bo czekałam aż się młodsi lektorzy wykażą swoimi pomysłami, ale jakoś cisza :)
Moje pomysły na prezentację już pewnie Pani zna z uwag dla nauczyciela i pewnie nie do końca Panią przekonują, ale chciałam tylko dodać, że to wcale nie jest nudne, kiedy razem z nową grupą idziemy krok po kroku przez wszystkie zwroty Jestem..., Mam na imię..., Nazywam się - kiedy staram się, by po pierwszym przykładowym pytaniu sami próbowali odgadywać kolejne formy pytań. Przecież ja nawet nie mogę im powiedzieć, proszę się przedstawić - bo nikt tego w grupie zero nie zrozumie - my to wszystko musimy odegrać scenkami - każdy jeden zwrot, bo przecież lekcja toczy się tylko po polsku i, proszę mi wierzyć, nikt raczej znudzony nie jest. To dla nich sporo nowego materiału.

No tak, teraz dopiero zauważyłam, że Pani wcale nie pyta o grupę zerową... Przepraszam, to zupełnie inna historia. Jako start w takiej grupie świetnie się sprawdza gra w "Ułóż pytanie i zadaj koledze" - studenci losują obrazki lub słówka na karteczkach i na ich bazie tworzą pytania, z którymi potem biegają między sobą - my też biegamy i przysłuchujemy się, co nasi nowi studenci umieją, jakie błędy robią. Innym pomysłem jest rozdanie pustych kartek, na których studenci mają w ciągu minuty narysować coś, co symbolizuje ich hobby, podać ulubiony numer i oczywiście zapisać swoje imię - potem każdy podchodzi do każdego i dopytują się o szczegóły i prezentują się sobie wzajemnie na bazie tych ilustracji.

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.
×
We are available online

Due to the COVID-19 pandemic, GLOSSA office will be closed until further notice. All Polish courses will run in online mode via e-polish.eu platform.

Our advisors will be at your service via e-mail or phone (bookstore +48 500 75 24 47 or +48 503 453 200, Polish courses +48 690 599 520, e-polish.eu +48 505 356 332 or + 48 506 058 480) Monday to Friday, from 8:30 am to 4:30 pm. 

We apologize for any inconvenience and thank you for understanding.