Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

liczba godzin nauki

natka
natka
2021-08-30
16:09
liczba godzin nauki
Szanowni Państwo,

ESOKJ przewiduje na osiągnięcie poziomu A1 120 godzin nauki. Rozumiem, że chodzi o 120 godzin kursu z nauczycielem.
Czy mają Państwo informacje albo potrafią z własnego doświadczenia powiedzieć, ile mniej więcej godzin samodzielnej nauki studenta w domu należałoby do tego dodać , żeby mógł osiągnąć ten poziom, a potem przechodzić na następne?
Będę wdzięczna za sugestie.

Natalia
istempek
istempek
2021-09-09
08:10
Szanowna Pani,

tak naprawdę trudno określić liczbę godzin potrzebną na przyswojenie materiału, zawsze zależy ona od wielu czynników. Warto zwrócić uwagę, że te 120 godzin na poziom A1 zgodne z przewidywaniami ESOKJ to dla języka polskiego w ogóle jest dość mało. Zdecydowanie łatwiej przyswoić podstawy angielskiego, włoskiego czy hiszpańskiego w takim czasie z przyczyn wiadomych.
Natomiast liczba godzin potrzebna na opanowanie zagadnień przewidzianych na ten poziom zależy od zdolności uczącego się, od tego jakim językiem posługuje się na co dzień, czy zna inne języki, również wykształcenie i wiek mają znaczenie. Na poziomie podstawowym czas na samodzielną pracę zależy również od pamięci ucznia. Miewałam bardzo zdolnych studentów, którzy świetnie wchodzili w strukturę języka, rozumieli jego mechanizmy, z łatwością opanowywali koniugację i przypadki, ale potrzebowali dużo czasu na opanowanie leksyki.
Wydaje mi się, że kiedy Pani zacznie lekcje z łatwością wyczuje Pani, z jakim typem studenta ma Pani do czynienia i zorientuje się Pani, jak szybko i z jakim skutkiem osoba ta zapamiętuje nowy materiał. Wówczas łatwiej będzie Pani określić, ile godzin powinien ten kursant uczyć się dodatkowo.

Pozdrawiam
Iwona
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.