Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Osobliwości nacji

agolagro
agolagro
2012-10-23
21:14
Osobliwości nacji
Czy jest coś takiego jak zespól pewnych cech poszczególnych narodowości, których znajomość mogłaby być przydatna w trakcie nauki języka polskiego jako obcego? Przykład: Niemcy - lubią tabelki, reguły.
opollack
2012-10-24
10:45
mysle, ze trzeba porozmawiac z ludzmi, ktorzy mieli stycznosc z dana nacja, wszystkie inne informacje to moga byc stereotypy :-(
pawelkurpios
pawelkurpios
2012-10-24
22:46
ze swojej strony, probowalbym raczej odwolyawac sie do pewnych podobienstw jezykowych (i czasem - gdzie jest to ewidentne - sygnalizowac je) niz 'wyabstrahowanych cech narodowych' . te ostatnie, jak wspomniala Ola, moga byc zludne w odniesieniu do konkretnych jednostek
pasjonatka
2013-12-15
21:41
Myślę, że w żadnej sytuacji nie należy polegać na stereotypach i mogą być one krzywdzące dla uczniów.
Ewentualnie, jeśli dany uczeń/dana uczennica są otwarci, możemy na przykład przygotować lekcję o takich stereotypach,uczniowie czasem o nie pytają.
Zdecydowanie zgadzam się z Panem Pawłem : zawsze pytam ucznia o to, jakie zna języki obce (może znać inny język słowiański, czasem niektórzy Europejczycy mieli również w szkole łacinę-ogromnie przydatna w rozumieniu gramatyki) i zdarza mi się odwoływać do reguł ich języka ojczystego, nie muszę go znać, by to zrobić, jeśli to któryś z bardziej popularnych języków na świecie, z urdu nie znalazłam wspólnego ,,języka'' ;)
Warto też zawsze spytać naszych uczniów, co im pomaga w uczeniu się języka obcego, dla większości z nich polski nie będzie pierwszym językiem obcym, mają już więc jakieś doświadczenie :) Taka prosta rozmowa czasem bardzo ułatwia pracę.


Nauka polskiego Christian
Christian
Dresden (Niemcy)

Doskonały kurs do nauki języka polskiego. Jestem zaskoczony tak dużym bogactwem dostępnych ćwiczeń do każdego z poruszanych w kursie tematów. Dzięki temu nawet trudne tematy stają się jasne i moje umiejętności rozumienia i używania polskiego są na coraz wyższym poziomie.

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.