Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Tworzenie własnych materiałów

pchojna
2017-10-02
02:50
Tworzenie własnych materiałów
Dzień dobry,

pytanie kieruję do osób, które tworzyły swoje materiały do nauki polskiego a głównie do autorek podręcznika.
Planuję właśnie stworzenie swoich materiałów do nauki polskiego jako obcego od podstaw. Jestem na etapie układania zakresu tematycznego. Do stworzenia materiałów chciałbym wykorzystać dostępne na rynku książki - w tym serię Polski krok po kroku. I tu pojawia się pytanie, czy mogę to zrobić? Czy mogę wykorzystać treści/nagrania itp do stworzenia własnych materiałów, nie będąc posądzonym o plagiat, kradzież wartości intelektualnej itp. Mam też wątpliwości moralne - skoro ktoś włożył dużo pracy w stworzenie podręcznika, to czy faktycznie mogę sobie od tak to wykorzystać? Zaznaczę, że materiały mam zamiar wykorzystywać tylko do zajęć z uczniami - nie na sprzedaż czy jakąkolwiek dalszą dystrybucję.

Pozdrawiam
istempek
istempek
2017-10-02
05:58
Szanowna Pani,

proszę o bezpośredni kontakt na adres info, z prośbą o przekierowanie maila do mnie.

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
tomek
tomek
2017-10-02
08:39
Witam,
Materiały z portalu e-polish.eu można wykorzystywać zgodnie z regulaminem portalu, który zaakceptowała Pani rozpoczynając korzystnie z konta (https://e-polish.eu/regulamin). W szczególności proszę dokładnie przeczytać sobie: § 4 Zasady korzystania z usług serwisu. Proszę także zwrócić uwagę, że z materiałów może Pani korzystać wyłącznie w okresie, kiedy posiada Pani ważny abonament. Jest to dość szeroki zakres wykorzystania, ale są tam także konkretne ograniczenia (np. brak możliwości modyfikacji treści, wyglądu, informacji o źródle itp).

Jeśli zaś chodzi o materiały z serii POLSKI krok po kroku, to jak w przypadku każdej innej książki (poza takimi, które dopuszczają możliwość kopiowania) nie ma możliwości, aby legalnie kopiować i przetwarzać jej zawartość. Jej treść jest chroniona ustawą o prawie autorskim.

Z poważaniem,
Tomasz Stempek
pchojna
2017-10-02
15:11
Witam

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nie chcę robić czegokolwiek, co byłoby niezgodne z regulaminem, więc ten post jest dla mnie bardzo cenny :)
Nauka polskiego Christian
Christian
Dresden (Niemcy)

Doskonały kurs do nauki języka polskiego. Jestem zaskoczony tak dużym bogactwem dostępnych ćwiczeń do każdego z poruszanych w kursie tematów. Dzięki temu nawet trudne tematy stają się jasne i moje umiejętności rozumienia i używania polskiego są na coraz wyższym poziomie.

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.