Forum metodyczne dla nauczycieli języka polskiego
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych nauczycieli języka polskiego jako obcego

kolejne pytanie obowiązkowe

wkozon
2011-12-06
14:57
kolejne pytanie obowiązkowe
Drodzy forumowicze,

Co zrobić kiedy do grupy na pewnym stopniu zaawansowania (10 godzin) dołączają cudzoziemcy kompletnie zieloni? Jak i czy podregulować poziom, w górę czy w dół? Valdek
agnesja
2011-12-06
16:58
Raczej próbowałabym "równać" do góry niż w dół, żeby nie demotywować reszty. Można się raz czy dwa dodatkowo umówić z tymi nowymi i zrobić z nimi w skrócie to, co inni już mieli, powiedzieć co mają nadrobić w domu i przez jakiś czas stosować wobec nich taryfę ulgową, np. zadawać łatwiejsze pytania, a przy pracy w parach lub małych grupach łączyć ich z mocniejszymi osobami.
b_kaminska
2011-12-06
22:15
Jeśli muszą być razem, wykorzystać może studentów po 10 godzinach do prezentacji/powtórki materiału przerobionego, prosić ich o zapisywanie, bo bedą mieć problemy, czyli trochę zwolnić wszystko, wprowadzać coś nowego dla wszystkich, potem niestety wrócić do normalnego tempa, czyli szybciej dla nowych studentów. Można im zaproponować dodatkowe spotkania, poprosić innych studentów, aby im pomogli po zajęciach, zadawać im więcej do domu.
Czy krótko: najpierw w dół, ale szybko w górę i powinno być równo. :)
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-07
11:46
Co dokładnie robimy, to zależy oczywiście od grupy.
Ja staram się przedstawić jeszcze raz zagadnienie, np. narzędnik i zawody, ale dodać też coś nowego, aby zadowolić osoby, dla których to powtórka np. wprowadzić słownictwo wyrażające zainteresowania np. interesuję się.... Jeśli grupa jest bardzo dobra można również dodać słownictwo związane z transportem np. podróżuję samochodem/samolotem, etc.
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.